Aby otrzymać aktywne zezwolenie na pobyt  z zezwoleniem na pracę, wnioskodawca potrzebuje umowy o pracę z firmą Andorran lub sam musi założyć spółkę Andorran  . Każdy akcjonariusz, który jest właścicielem ponad 20% spółki z Andory, może ubiegać się o zezwolenie na pobyt na własny rachunek. Będzie on musiał zapłacić kaucji depozytowej w wysokości 15 000 EUR na rzecz AFA po przedstawieniu wszystkich dokumentów dotyczących wniosku. Ten typ pobytu oczekuje od wnioskodawcy życia i pracy w Andorze przez co najmniej 183 dni w roku . 

Aktywni rezydenci podlegają podatkom i regulacjom Andory, w tym składkom na ubezpieczenie społeczne, które stanowi 22% wynagrodzenia (10% na opiekę zdrowotną i 12% na plan emerytalny).
Jeśli ktoś zarejestruje się jako niezależny „Compte Propi” , ubezpieczenie społeczne wynosi 464,62 EUR miesięcznie, niezależnie od tego, jaki dochód został wygenerowany.

Cudzoziemcy mogą założyć i być właścicielem 100% spółki z Andory.
Proces zatwierdzania i formowania można zakończyć w ok. 3 miesiące

Po pełnej rejestracji firmy w rządzie wniosek o adres biurazostał przedstawiony władzom lokalnym (na który otrzymuje się tymczasową dokumentację z zezwoleniem na rozpoczęcie działalności) i zarejestrowany w Andora  ubezpieczeniu społecznym (CASS) , można ubiegać się o pozwolenie na pobyt i pracę.
To zajmuje tylko kilka dni.