Księstwo Andory znajduje się w górach Pirenejów między Francją a Hiszpanią. Andora jest jednym z najmniejszych niezależnych krajów Europy o całkowitej liczbie mieszkańców wynoszącej ok. 80 000 i powierzchnia zaledwie 468 km².
Nie więcej niż 2 godziny jazdy samochodem od Morza Śródziemnego , Andora oferuje ponad 300 słonecznych dni w roku i spektakularną, nietkniętą przyrodę z doskonałą jazdą na nartach w zimie .
Ponadto kraj ten znany jest z wolności podatkowej i tradycyjnej tajemnicy bankowej .
Wszystko to sprawia, że ​​Andora jest idealną bazą na pobyt stały.

Andora jest także jednym z najstarszych krajów Europy, założonym w 1287 roku.
Księstwo jest niezależnym państwem od 1993 roku, a walutą jest euro.
Językiem urzędowym jest kataloński, chociaż większość ludzi mówi po hiszpańsku, a nawet angielski staje się powszechny.

Turystyka jest głównym przemysłem Andory i stanowi 80% PKB tego kraju.
Przyciągnięty naturą Andory i jej wolnymi od zakupów sklepami, każdego roku odwiedza ją ponad 10 milionów turystów .

Krajowe instytucje bankowe korzystają również z systemu fiskalnego Andory i jej polityki tajemnicy bankowej oraz wnoszą znaczący wkład w gospodarkę Andory.

Klimat kraju jest podobny do północnej Hiszpanii, jednak ze względu na wysokość (najniższy / najwyższy punkt to 870/2946 m npm) powietrze jest osuszone, co sprawia, że lato jest bardzo przyjemne i zapewnia ośrodkom narciarskim Andory doskonałe warunki śniegowe w zimie .

Te koszty życia w Andorze są niższe lub na równi z innych krajów Europy Południowej.
Dzięki brakowi przemysłu i przyjemnemu klimatowi ludzie z Andory są obecnie notowani jako mający najwyższą oczekiwaną długość życia na świecie, średnio 83,5 lat .

Andora ma doskonałe międzynarodowe połączenia lotnicze przez Tuluzę (Francja), Barcelonę, Reus, Gironę i Lleidę-Alguaire (Hiszpania). Wszystkie lotniska są w przybliżeniu. 200 km (Lleida 150 km) lub około 2-3 godziny jazdy samochodem lub autobusem z Andory.
Najbliższe lotnisko Pirineus / Andora znajduje się zaledwie 10 minut jazdy od granicy z Andorą (na terytorium Hiszpanii) i zaplanowane jest regularne loty do Barcelony, Madrytu i Palmy de Mallorca w 2015 roku.
W planach jest nowy lądowisko dla helikopterów z regularnymi trasami do Tuluzy i Barcelony, aby dotrzeć do Barcelony w mniej niż 30 minut za rozsądną cenę.

Życie w Andorze

Andora to idealne miejsce zamieszkania dla tych, którzy chcą obniżyć obciążenia podatkowe, a jednocześnie podnieść jakość życiaz zajęciami rekreacyjnymi i relaksacyjnymi.

Andora ma bardzo atrakcyjny system podatkowy, a księstwo nie żąda żadnego podatku od kapitału, prezentów lub spadków . Nie ma ograniczeń w przepływie kapitału.
Prawo wymaga zachowania tajemnicy bankowej, a osoby ubiegające się o miejsce zamieszkania nie są zobowiązane do przeniesienia swoich aktywów do Andory. Tutaj możesz cieszyć się zasobami, na które pracowałeś.

10% to maksymalny podatek od osób prawnych dla firm działających lokalnie w Andorze .Firmy działające na arenie międzynarodowej z wartościami niematerialnymi, firmy zajmujące się handlem międzynarodowym i inwestycjami finansowymi oraz spółki zarządzające mogą ubiegać się o obniżoną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 2%. Wszystkie aktywne firmy muszą płacić lokalny gminny podatek handlowy, który dla większości firm wynosi mniej niż 1000 € rocznie.

Podatek od dochodów osobistych w Andorze wynosi maksymalnie 10% .

Kolejnym ważnym faktem dla życia w Andorze jest bardzo niski wskaźnik przestępczości .

Czy wiesz, że w Andorze  100% wszystkich domów , niezależnie od tego, czy są to domy, czy mieszkania, ma szybkie światłowodowe połączenie z Internetem ?

Istnieje szeroka gama obywateli z całego świata, którzy wybierają

Andora jako miejsce zamieszkania .

Andora zapewnia wiele możliwości uprawiania sportu i rekreacji dla całej rodziny zarówno latem, jak i zimą. Istnieją trzy małe pola golfowe w Andorze, są piękne ścieżki turystyczne, a także liczne zajęcia dla rodzin i dzieci.

W ostatnich latach kraj zainwestował znaczne środki w modernizację infrastruktury i ośrodków narciarskich do światowej klasy standardów. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc na nartach wszystkie hotele i sklepy w Andorze pozostają otwarte przez cały rok.

 

Historia Andorry

Przez 715 lat, od 1287 do 1993 r., Andorrans żyli pod wyjątkową wspólnotą, rządzoną przez przywódców francuskich i hiszpańskich (od 1607 r. Francuskiego naczelnika państwa i hiszpańskiego biskupa Urgell). W 1993 r. Ten feudalny system został zmodyfikowany z zachowaniem tytularnych głów państw, ale rząd przekształcił się w demokrację parlamentarną. Od dawna odizolowana i zubożała, Andora osiągnęła znaczny dobrobyt od czasów II wojny światowej dzięki branży turystycznej i bankowej.

Parafie Andory

Andora podzielona jest na 7 parafii. Każda parafia ma dwóch przedstawicieli w parlamencie Andory. Poniżej znajdują się parafie w Andorze wraz z ich kodami pocztowymi:

Canillo AD100
Encamp AD200
Ordino AD300
La Massana AD400
Andora La Vella AD500
Sant Julia de Loria AD600
Escaldes-Engordany AD700

 

 

Porównanie powierzchni małych krajów europejskich (km²)

Cypr 9,251 km²
Luksemburg 2,568 km²
Andora 468 km²
Malta 324 km²
Lichtenstein 160 km²
San Marino 61 km²
Monako 2 km²
Watykan 0,44 km²

Ludność Andory (2020)

Razem 77 000